Problemy dermatologiczne psów i kotów są jednymi z częstszych problemów z jakimi spotykamy się w pracy lekarza weterynarii.

Skóra jest narządem, który stanowi barierę między organizmem zwierzęcia, a środowiskiem zewnętrznym. Od sprawności funkcjonowania tej bariery zależy czy zwierzę ma predyspozycje do chorób uszu, alergii czy atopii.

Objawy dermatologiczne mają bardzo szerokie spektrum – od powstawania krostek, strupów, łuski, przez świąd, zaczerwienienie, utratę włosa, po obrzęk, wysięk, zakażenie i wiele, wiele innych. Leczenie chorób skóry jest jak rozwiązywanie zagadek. Każdy z tych objawów może stanowić chorobę skóry sam w sobie, ale może być też objawem choroby ogólnoustrojowej (np. problemów endokrynologicznych).

dav

Konsultacja dermatologiczna dzieli się na kilka etapów:

  1. Pierwszym jest zebranie wywiadu, czyli Opiekun zwierzęcia opowiada o niepokojących go objawach u swojego pupila. Lekarz pyta o czas trwania choroby, stopień nasilenia objawów, stosowane leki.
  2. Następnie przechodzimy do badania klinicznego czyli badania zwierzęcia. W trakcie wizyty dermatologicznej nie skupiamy się wyłącznie na skórze. Pacjent zostanie zbadany ogólnie (osłuchiwanie serca i płuc, badanie palpacyjne jamy brzusznej, ocena błon śluzowych i węzłów chłonnych) ponieważ od stanu ogólnego i chorób towarzyszących bardzo często zależy kondycja skóry.
  3. Po zlokalizowaniu ogniska choroby na skórze zostaną pobrane próbki do badania.

Przykładowe badania, które są wykonywane w trakcie konsultacji dermatologicznej:

dav

  • test bibułowy, scotch test
  • trichogram
  • zeskrobina
  • cytologia
  • wykonujemy również testy serologiczne i alergiczne oraz odczulanie. Są to badania wykonywane z krwi przez zewnętrzne, zagraniczne laboratoria.

Niebawem napiszę bardziej szczegółowe informacje o wszystkich rodzajach badań.

lek. wet. Agnieszka Klepacka-Durłak, specjalista chorób psów i kotów 

Skomentuj