kontakt@przychodnia-nasza.pl +48 515 587 488 pn-pt: 10.00-20.00 sob: 10.00-14.00

Gdy kot nie je

GDY NASZ KOT ODMAWIA JEDZENIA SPRAWA JEST ZNACZNIE POWAŻNIEJSZA NIŻ NAM SIĘ WYDAJE…

Koci przewód pokarmowy i koci organizm jest przystosowany do pochłaniania kilku – kilkunastu posiłków „wielkości myszy”  w ciągu dnia. Żołądek ma niewielkie rozmiary, a po 4 godzinach od zjedzenia pokarmu, powinien być już pusty i gotowy na kolejną porcję.

ILE POWINIEN ZJADAĆ NA DOBĘ NASZ KOT?

Zapotrzebowanie na jedzenie jest uzależnione od wieku, masy ciała, aktywności fizycznej, tzw. BCS (= body condition score), współistniejących chorób (np. dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek, cukrzycą, chorobami serca, będzie znacząco różne). Ile, oraz co powinien jeść kot – to pytania na które odpowiadamy zawsze indywidualnie, podczas wizyt. Warto też dokonać pomiarów morfometrycznych (aby ocenić idealną masę ciała naszego podopiecznego, dokładnie tak samo jak w przypadku ludzi nie mówimy tylko o „idealnej masie ciała kota”) sprawdzając długość kończyn, obwód kończyn, obwód głowy, obwód klatki piersiowej, długość ciała. Dawka pokarmu jest tzw. „dawką dobową”.

JAK CZĘSTO WAŻYĆ KOTA?

Wahania wagi u kotów mogą być trudno zauważalne dla opiekuna, ze względu na niewielką masę ciała pupila. Znacznie trudniej jest ocenić masę ciała i sylwetkę kotów długowłosych, lub takich które nie lubią być dotykane i stronią od towarzystwa człowieka. Dlatego zachęcamy do ważenia regularnie:

 • Maluszki po urodzeniu do osiągnięcia kilku tygodni ważymy codziennie
 • Koty w wieku kilkunastu tygodni ważymy dwa razy w tygodniu
 • Koty dorosłe, zdrowe raz na dwa tygodnie
 • Koty chorujące, niejedzące, w trakcie odchudzania – minimum co drugi dzień

Ważymy na wadze kuchennej, łazienkowej (można zważyć siebie z kotem na rękach, a następnie odjąć naszą wagę bez kota), mamy też pod opieką koty korzystające z wagi wbudowanej w robotach kuchennych 

Przyczyn braku apetytu jest wiele:

 1. zwierzę może mieć problem ze znalezieniem i pobraniem pokarmu (np. w przypadku urazów na terenie głowy)
 2. może mieć problemy z żuciem (np. w przypadku chorób zębów, w przypadku owrzodzeń na terenie jamy ustnej np. przy niewydolności nerek)
 3. może mieć problemy z przełykaniem
 4. pierwotna anoreksja jest wynikiem choroby nowotworowej ośrodkowego układu nerwowego
 5. kot może nie jeść również wtórnie do innych chorób (m.in. gdy pacjenta boli brzuch, wymiotuje)
 6. często koty nie jedzą z powodu stresu – przeprowadzki, wyjazdu, zmian życiowych tj. pojawienie się nowego członka rodziny

KIEDY MÓWIMY O ANOREKSJI?

Gdy kot nie pobiera odpowiedniej dla siebie dawki pokarmowej i chudnie.

JEŚLI KOT JE, A MIMO TO CHUDNIE?

Są sytuację kiedy apetyt naszego kota się nie zmienia, a obserwujemy spadek jego masy ciała. Może temu towarzyszyć biegunka, okresowe wymioty (ciągle panuje mit, że kot od czasu do czasu ma prawo zwymiotować i nie jest to nic niepokojącego), nadmierne oddawania moczu (tzw. poliuria) itp. Mówimy wówczas o zwiększonej utracie energii. Mamy również drugą możliwość utraty masy ciała przy zachowanym apetycie – kiedy nasz kot zużywa więcej energii niż do tej pory – np. z powodu chorób endokrynologicznych tj. nadczynność tarczycy, czy w przebiegu choroby nowotworowej.

CO OZNACZA NIEDOSTATECZNE PRZYJMOWANIE DLA KOTA POKARMU I JAKIE SĄ JEGO KONSEKWENCJE?

Nawet 24 godzinna głodówka dla kota jest niebezpieczna. Bardzo szybko, niejedzący kot, lub kot niepobierający odpowiedniej ilość pożywienia mobilizuje swoje własne rezerwy – tkanki, gównie tkankę tłuszczową (dlatego nawet jednodniowe wymioty mają bardzo groźne konsekwencje). Mówi się że „najgorszym pożywieniem dla kota jest on sam”. Katabolizm prowadzi do odkładania się w komórkach wątroby trigicerydów doprowadzając do tzw. stłuszczenia narządu, żółtaczki i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Często stłuszczenie wątroby przebiega z innymi chorobami tj. zapalenie trzustki, zapalenie żołądka i jelit, zapalenie dróg żółciowych.

Stłuszczenie wątroby to choroba która najczęściej dotyka koty w wieku średnim, z nadwagą. Dlatego olbrzymią rolę odgrywa utrzymywanie u naszych podopiecznych prawidłowej masy ciała.  Niestety nie tylko utrata, ale również ograniczenie apetytu może skutkować stłuszczeniem wątroby. Planowe, zbyt szybkie, zbyt radykalne odchudzanie kota również jest dla niego bardzo niebezpieczne. Ograniczenie o 50-75% dawki kcal przez 14 dni powoduje wystąpienie objawów stłuszczenia, uszkodzenia wątroby.

JAKIE BADANIA WARTO ZROBIĆ U NIEJEDZĄCEGO KOTA?

 1. Zawsze lekarz wykonuje pełne badanie kliniczne (oglądanie, omacywanie, osłuchiwanie itp.) i zbiera dokładny wywiad uwzględniający informacje na temat:
  1. spożywanego pokarmy jego rodzaju, jakości, ilości
  2. czasu zaobserwowania objawów
  3. objawów chorobowych tj. wymioty, biegunki, zmiana aktywności
  4. objawów bolesności 
  5. narażenia na substancje szkodliwe
  6. możliwości jedzenia na zewnątrz (w przypadku kotów wychodzących)
 2. Zleca badania krwi – tzw. „biochemię” i „morfologię” (często podstawowe badania krwi nie pozwalają postawić rozpoznania, a w medycynie, zarówno ludzkiej jak i zwierzęcej – w większości przypadków diagnostyka opiera się na wykluczaniu poszczególnych jednostek chorobowych). Lekarz powinien przygotować tzw. listę diagnostyki różnicowej
 3. Wykonuje inne badania dodatkowe – w tym badanie kału czy badania obrazowe tj. USG 

JAK PORADZIĆ SOBIE Z NIEJADKIEM?

W pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę braku apetytu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Czasami jednak diagnostyka trwa dłużej niż 2 godziny, a pacjent wymaga szybkiej interwencji. Postępowanie najczęściej jest wielotorowe:

 1. przy podejrzeniu bolesności jako przyczyny braku apetytu warto rozważyć wprowadzenie leków przeciwbólowych
 2. istnieje możliwość podania leków stymulujących apetyt
 3. w niektórych sytuacjach pacjenci są dokarmiani strzykawką, lub przy pomocy sondy (sondy donosowe można założyć pacjentowi, w większości przypadków, bez konieczności znieczulania ich, założenie każdej innej sondy wymaga znieczulenia)
 4. warto podawać posiłki preferowane przez kota i uważane za atrakcyjne
 5. posiłki można lekko podgrzać ( do temperatury ciała „myszy”  )
 6. miski z wodą należy oddalić od misek z jedzeniem
 7. można urozmaicić sposób podawania posiłków (poprzez podawanie posiłków w miskach o różnej średnicy, głębokości, wykonanych z różnych materiałów – większość kotów nie lubi gdy podczas jedzenia brzegi miski dotykają wibrysów), miski powinny znajdować się w spokojnych miejscach, z dala od przedmiotów które mogą się niespodziewanie włączyć i przestraszyć domownika; w miejscach gdzie nie ma możliwości aby inny kot się zakradł do konsumenta; warto rozważyć postawienie misek wyżej (na blatach, parapetach itp.)
 8. warto karmić interaktywnie (w myśl zasady, że posiłek upolowany jest bardziej atrakcyjny): przy użyciu kuli smakuli, zabawek z tektury itp.

KIEDY SIĘ MARTWIMY?

Zawsze gdy nasz kot odmawia jedzenia warto udać się do lekarza weterynarii.

W przypadku kotów które są planowo odchudzana bardzo istotny jest powolny spadek masy ciała na poziomie 1-2 % tygodniowo, gdy następuje zbyt szybko – koniecznie należy zweryfikować program odchudzania.

Gdy kot którego do tej pory nie udawało się odchudzić – nagle chudnie – koniecznie należy sprawdzić, czy powodem rzekomego sukcesu nie jest poważna choroba.