kontakt@przychodnia-nasza.pl +48 515 587 488 pn-pt: 10.00-20.00 sob: 10.00-14.00

Zapalenie uszu

JAK ZBUDOWANY JEST KANAŁ SŁUCHOWY?

Zwierzęta mają specyficzną budowę kanału słuchowego zewnętrznego- u psów i kotów jest on w kształcie litery „L”, czyli wyróżniamy część pionową i poziomą kanału słuchowego, na końcu części poziomej znajduje się błona bębenkowa.

OBJAWY ZAPALENIA PRZEWODÓW SŁUCHOWYCH SĄ RÓŻNE:

  • zwierzę potrząsa głową częściej niż zwykle (otrzepuje się)
  • częściej drapie uszy
  • czasem drapaniu towarzyszy ból
  • przechyla głowę na jedną stronę
  • w zaawansowanych przypadkach, gdy dochodzi do przerwania błony bębenkowej i zapalenia ucha
    środkowego dochodzi do objawów neurologicznych: nierównomierne rozszerzenie źrenic, przechylenie głowy, krążenie wkoło, zaburzenia równowagi
  • często widoczna jest w uszach wydzielina- od żółtej, przez brązową do ropnej- zielonkawej. Wydzielinom towarzyszy również nieprzyjemny zapach

PRZYCZYN ZAPALENIA USZU JEST WIELE

Zawsze w pierwszej kolejności wykluczamy choroby pasożytnicze – najczęściej jest to zakażenie świerzbowcem usznym (Otodectes cynotis). Tą inwazję można wykluczyć już badaniem otoskopowym (pasożyty są widoczne w powiększeniu) lub badając wydzielinę pod mikroskopem w małym powiększeniu.

Infekcje grzybicze (drożdżakowe) i bakteryjne w Przychodni Nasza diagnozujemy za pomocą badań cytologicznych. Szczoteczką cytologiczną lekarz pobiera niewielka ilość wydzieliny z ucha i przenosi na szkiełko mikroskopowe. Po zabarwieniu ocenia jaki patogen towarzyszy zapaleniu ucha i jak zaawansowany jest stan zapalny. Dzięki temu mamy możliwość zastosowania leczenia celowanego.

LECZENIE

Gotowe lecznicze preparaty otologiczne zawierają trzy składniki: lek przeciw zapalny, przeciwgrzybiczy i antybiotyk. Bardzo rzadko występuje mieszane zapalenie bakteryjno-grzybicze, najczęściej jeden lub dwa składniki w ogóle nie są potrzebne w leczeniu, a podane „na wyrost” wpływają negatywnie na naturalną mikroflorę przewodu słuchowego.

Badanie cytologiczne i identyfikacja patogenów pozwala dobrać prawidłową pielęgnację kanału słuchowego. Przy stanach zapalnych gruczoły łojowe wytwarzają często zaskakującą ilość wydzieliny, żeby podać leki należy ja usunąć. Wiedząc co wikła zapalenie możemy zastosować preparat do płukania uszu, który poza mechanicznym usunięciem wydzieliny, zwiększy skuteczność podanych leków (np. uszkodzi ścianę komórki bakteryjnej ułatwiając antybiotykowi wniknięcie lub zmieni ph skóry na niekorzystne dla namnażania drożdżaków).

NIE TYLKO CHOROBY USZU POWODUJĄ ZMIANY W PRZEWODZIE SŁUCHOWYM

Leczenie chorób uszu często nie może się ograniczyć do samego narządu słuchu. Poza zakażeniami pasożytniczymi i np. zalaniem ucha w trakcie kąpieli, czy wpadnięciem ciała obcego, pierwotną
przyczyną wywołującą stan zapalny kanałów słuchowych jest alergia- zarówno na alergeny pokarmowe jak i środowiskowe, często występująca równocześnie z atopowym zapaleniem skóry.
Dlatego pacjent przychodzący z chorymi uszami musi być zbadany ogólnie w celu wykluczenia innych zmian na skórze, które w połączeniu z zapaleniem uszu mogą nam dać podejrzenie alergii/atopii i pozwolą wdrożyć wielokierunkowe skuteczne leczenie.