kontakt@przychodnia-nasza.pl +48 515 587 488 pn-pt: 10.00-20.00 sob: 10.00-14.00

Badanie USG

Diagnozować możemy na wiele różnych sposobów: badają przy pomocy zmysłów, badań dodatkowych – m.in. badań krwi, lub korzystając z metod tzw. diagnostyki obrazowej. Ciągły rozwój powala nam korzystać z coraz lepszych narzędzi zapewniając wysoką jakość świadczonych usług.

Badanie USG polega na rozróżnieniu  zdrowych narządów dzięki znajomości ich fizjologicznego wyglądu (swoistej echogeniczności), wielkości, struktury, a także topografii, od zmian chorobowych, patologicznych, czy np. ciał obcych. Płyny w obrazie USG tj. mocz w pęcherzu moczowym, krew w naczyniach żylnych, tętniczych, płyn  w pęcherzyku żółciowym – będą czarne, tkanki o gęstym utkaniu będą bardziej białe. Gaz – powietrze spowoduje, że nie będziemy mogli obserwować struktur które układają się za nim (stąd konieczność używania żelu podczas badania, a w niektórych przypadkach wygolenia włosów rosnących w okolicy), a czasami podczas badania mocno zgazowany przewód pokarmowy staje się trudniejszy do oceny.

Badanie USG pozwala też ocenić pracę narządów, organów, które się „ruszają” np. kurczliwość żołądka, czy ruchy perystaltyczne w przewodzie pokarmowym.

Badanie USG jest badaniem niebolesny i nieinwazyjnym.

JAK PRZYGOTOWAĆ PACJENTA DO USG?

  • Do badania przewodu pokarmowego pacjent powinien być na czczo: 8-12 godzin bez jedzenia i około 4-6 godzin bez picia
  • Do badania układu moczowego pacjent powinien mieć nieznacznie wypełniony pęcherz – zbyt długie wstrzymywanie od mikcji utrudnia badanie, w zupełności wystarczy „nie siusianie” przez 2-4 godziny
  • Każde inne badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i często gdy istnieje wskazanie podczas rutynowej wizyty – proponuję USG jako rozszerzenie diagnostyki, dzięki czemu możliwe jest szybkie postawienie trafnej diagnozy już na pierwszym spotkaniu.

Badanie trwa kilka – kilkanaście minut. Opis jest przekazywany Właścicielowi w formie pisemnej.

CO BADAM?

Wątrobę, śledzionę, przewód pokarmowy, trzustkę, nerki i moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową, nadnercza, układa rozrodczy samicy i samca, węzły chłonne jamy brzusznej, jak również zmiany skórne, węzły chłonne obwodowe.

Pacjentów badam w pozycji leżącej na boku, czasami na stojąco (choć niektórzy wolą na plecach), zawsze w obecności Właściciela, dbając o dobre samopoczucie badanego.

JAKIE SĄ WSKAZANIA DO BADANIA USG?

  • Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego: wymioty, biegunka, zatwardzenie. Choroby wątroby, dróg żółciowych, trzustki…
  • Zaburzenia oddawania moczu: oddawanie moczu kropelkowo, popuszczania, oddawanie moczu z krwią.
  • Ponad to gdy w moczu widoczna jest krew, gdy pojawia się wypływem z dróg rodnych.
  • Badania USG wymagają również pacjencie ze zdiagnozowanymi chorobami nerek, wątroby, dróg żółciowych.
  • Każdorazowo USG powinno być wykonywane  u pacjentów ze zmianami wymagającymi usunięcia, przed planowanym zabiegiem operacyjnym, w celu oceny węzłów chłonnych i narządów jamy brzusznej pod katem obecności przerzutów.
  • W obrazie USG możemy również ocenić miąższ płuc pod kątem   występujących zmian przerzutowych.
  • Podejrzenie choroby lub stwierdzona choroba nowotworowa.

Wykonuję badanie na aparacie esaote MyLabSix, podnosząc swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w kursach w okresie ostatnich 3 miesięcy m.in. „Diagnostyka ultrasonograficzna w onkologii. Biopsja pod kontrolą USG”, „Warsztaty ultrasonograficzne, diagnostyka chorób jamy brzusznej”.